Jak dojechaćJak dojechać

Jak dojechać

Rowerem

Z Krakowa do Ojcowa

Do Ojcowa z Krakowa można dojechać rowerem na wiele sposobów, ja jednak przedstawię trzy najpopularniejsze trasy.

Trasa 1

Pierwsza trasa prowadzi drogą nr 94 Kraków - Olkusz tzw. trasą olkuską. Z centrum Krakowa udajemy się w kierunku północnym w stronę wyjazdu na Olkusz (okolice Makro, Ikea). Później czeka nas już jazda poboczem trasy, ok. 16 km w kierunku Olkusza. Następnie w miejscowości Murownia skręcamy w prawo, w drogę na której obowiązuje zakaz ruchu samochodów. Przed nami jeszcze ok. 6 km do centrum Ojcowa, większość tej drogi prowadzi z górki ciekawymi serpentynami. Długość całej trasy od centrum Krakowa do centrum Ojcowa wynosi ok. 27 km.

Plusy:
- jedziemy asfaltowym poboczem
- ciekawy końcowy odcinek (zjazd do Ojcowa)

Minusy:
- spory ruch samochodowy (hałas, spaliny)
- kilka podjazdów


Trasa 2

Trasa druga to propozycja dla osób lubiących nieco wolniejszą jazdę drogami nie tylko asfaltowymi. Prowadzi ona czerwonym szlakiem pieszym tzw. Szlakiem Orlich Gniazd. Swój bieg szlak rozpoczyna w Krakowie na osiedlu Krowodrza niedaleko pętli autobusowej i tramwajowej. Po opuszczeniu miasta jedziemy bocznymi drogami, polnymi, asfaltowymi, szutrowymi. Po ok. 10 km jazdy szlakiem dojeżdżamy do Doliny Prądnika, od tego miejsca prawie cały czas jedziemy do Ojcowa wąską asfaltową drogą wzdłuż doliny, oczywiście cały czas trzymamy się szlaku czerwonego. Długość całej trasy od centrum Krakowa wynosi ok. 24 km.

Plusy:
- trasa urozmaicona widokowo
- mały ruch samochodowy
- trasa w sam raz dla osób które nie lubią monotonii

Minusy:
- miejscami może być błoto i ślisko (dla niektórych to ogromny plus)!

Z Miechowa do Ojcowa

Trasa 1

Z Miechowa wyjeżdżamy drogą na Gołczę obok stacji PKP przez Komorów, Biskupice i Rzeżuśnię. W Gołczy skręcamy w lewo na Wysocice. W centrum Wysocic skręcamy w prawo w kierunku Skały. Po prawej stronie mijamy zabytkowy kościółek. Następnie dojeżdżamy do Gołyszyna skąd wspinamy się drogą w górę do Barbarki, w której skręcamy w lewo i zjeżdżamy w dół do Minogi. Po prawej stronie mijamy remontowany właśnie dwór wraz z zespołem parkowym, a dalej zabytkowy kościół. Za Minogą dojeżdżamy do drogi Iwanowice-Skała gdzie skręcamy w prawo i dojeżdżamy do Skały, skąd do Ojcowa jest już tylko kilkanaście minut jazdy. Długość trasy to ok. 30 km.

Plusy:
- mały ruch samochodowy
- ciekawe widoki

Minusy:
- męczące podjazdy w Gołczy, Gołyszynie i Minodze
- kilka podjazdów

PKS-em


Nie ma bezpośredniego połączenia do Ojcowa.

Autobusy odjeżdżają z Dworca Głównego PKS w Krakowie w stronę Skały i Czajowic - rozkład jazdy i ceny są do sprawdzenia na stronie http://rozklady.mda.malopolska.pl/ 

BUS-em

Busy: Kraków - Ojców - Kraków

Aktualny Rozkład Jazdy: UNIBUS

MPK Kraków

MPK Kraków obsługuje linie strefową nr 210 Kraków-Będkowice przez Czajowice skąd można się udać przez wieś ok. 20 minut do granic Ojcowskiego Parku Narodowego i dalej w stronę Groty Łokietka ok. 10 minut. Stąd też prowadzą szlaki czarny i niebieski do Ojcowa - zobacz rozkład.