AktualnościAktualności

05.04.2018

Ciekawostki

Zobacz rozkwiecony las w Ojcowskim Parku Narodowym

Zobaczcie jak wiosenna szata roślinna runa leśnego śpieszy się do słońca. Przyjedźcie i sami zobaczcie najpiękniejsze wiosenne kwiaty!


Kwiecień to z pewnością miesiąc kwiatów. Szczególnie tych leśnych, które śpieszą się do słońca by zdążyć przed zniknięciem pod liściami drzew. A to możliwe tylko w kwietniu, więc śpieszą się i kwitną. Kwitną nieopamiętale!
 
Zobacz rozkwiecony las w Ojcowskim Parku Narodowym

Jeśli wybierzecie się do Ojcowa w poszukiwaniu kwiecistych leśnych zakamarków to mimo, że znajdziecie je w wielu miejscach my uwielbiamy szczególnie jedno - Dolinę Sąspowską.

W kwietniu trzeba się przygotować na to, że będzie mokro a jak jest mokro to będzie błotko, zwłaszcza tutaj, w tej ukrytej dolinie. Jednak, kto dotrze do tego miejsca, nie będzie żałował - cisza i spokój będzie Wam nagrodą a kwiaty oczy cieszyć będą... Kogo tutaj spotkamy? Już przedstawiamy! 

Zawilec gajowy (Anemone nemorosa L.) – gatunek byliny należący do rodziny jaskrowatych. Geofit, który masowo zakwitając podczas przedwiośnia ozdabia lasy liściaste i mieszane w niemal całej Europie. Jest rośliną trującą. W przeszłości był wykorzystywany w medycynie ludowej i weterynaryjnej.
 
Zawilec gajowy (Anemone nemorosa L.)
Zawilec gajowy (Anemone nemorosa L.)
Zawilec gajowy (Anemone nemorosa L.)

Przylaszczka pospolita (Hepatica nobilis Mill.) – Kto nie lubi jej szafirowych kwiatów?! To gatunek rośliny wieloletniej z rodziny jaskrowatych. W wielu krajach jest uprawiana jako roślina ozdobna, w przeszłości była także stosowana jako roślina lecznicza. Dla ochrony dzikich populacji w Polsce przed zrywaniem kwiatów i wykopywaniem roślin, przylaszczka objęta była do 2014 roku ochroną gatunkową. Naukowa nazwa pochodzi od kształtu liści kojarzących się z płatami wątroby (łac. hepar – wątroba).
 
Przylaszczka pospolita (Hepatica nobilis Mill.)
Przylaszczka pospolita (Hepatica nobilis Mill.)
Przylaszczka pospolita (Hepatica nobilis Mill.)
 
Kokorycz pełna (Corydalis solida) – gatunek rośliny należący do rodziny makowatych, w innej klasyfikacji zaliczany do rodziny dymnicowatych. Kwitnie od marca do maja. Zapylana jest przez owady. Nasiona rozsiewane są przez mrówki.

Kokorycz pełna (Corydalis solida)

Śledziennica skrętolistna (Chrysosplenium alternifolium L.) – gatunek rośliny z rodziny skalnicowatych. Jest średnio pospolity w całej Polsce, zarówno na niżu, jak i w górach. Nazwa śledziennica wywodzi się stąd, że dawniej używano jej do leczenia schorzeń śledziony.
 
Śledziennica skrętolistna (Chrysosplenium alternifolium L.)

Zawilec żółty (Anemone ranunculoides L.) – gatunek byliny należący do rodziny jaskrowatych. Występuje w stanie dzikim w całej niemal Europie oraz na Zakaukaziu w Azji[2]. W Polsce pospolita na całym niżu, ale występuje rzadziej od zawilca gajowego. Kwitnie od marca do maja. Podobnie jak Zawilec Gajowy i wszystkie jaskrowate, wytwarza trujący glikozyd ranunkulinę o piekącym smaku. Działa ona drażniąco na błony śluzowe i skórę, powoduje mdłości, biegunki, krwawienia i podrażnienia skóry.
 
Zawilec żółty (Anemone ranunculoides L.)

Chcecie więcej? To musicie nas odziwedzić! Do zobaczenia :)