AktualnościAktualności

19.10.2018

Wiadomości

Spektakularny sukces Pstrąga Ojcowskiego w Brukseli!

Skąd pochodzi najbardziej innowacyjna rolniczka w Europie? To Magdalena Węgiel z Małopolski, która wraz ze swoją córką Agnieszką Sendor z powodzeniem przywróciły tradycję hodowli pstrąga potokowego w Ojcowskim Parku Narodowym.


Skąd pochodzi najbardziej innowacyjna rolniczka w Europie? To Magdalena Węgiel z Małopolski, która wraz ze swoją córką Agnieszką Sendor z powodzeniem przywróciły tradycję hodowli pstrąga potokowego w Ojcowskim Parku Narodowym. To właśnie dzięki tej inicjatywie Małopolanka została doceniona w Brukseli, otrzymując nagrodę za innowacje przyznawaną europejskim rolniczkom.

fot. pstragojcowski.pl
fot. pstragojcowski.pl

Magdalena Węgiel i Agnieszka Sendor to wyjątkowy duet. Dlaczego? Właśnie te dwie panie jako jedyne w Polsce prowadzą tradycyjną hodowlę pstrąga potokowego. I choć swoją przygodę ze pstrągiem zaczęły zaledwie cztery lata temu, to już teraz ich Pstrąg Ojcowski jest oficjalnym produktem lokalnym z Małopolski, ale też został wpisany na ministerialną listę produktów tradycyjnych.


Nagroda za innowacje dla europejskich rolniczek, którą otrzymała Magdalena Węgiel 15 października w Brukseli, jest przyznawana co dwa lata przez komisję kobiet Copa-Cogeca przy Europejskim Komitecie Ekonomiczno-Społecznym. Co ważne, wręczenie nagród odbyło się w Międzynarodowy Dzień Kobiet Wiejskich, który zwraca uwagę wszystkich Europejczyków i Europejek na wyjątkowe i na innowacyjne projekty prowadzone przez kobiety zaangażowane w sektorach rolnym i leśnym.
 
fot. pstragojcowski.plfot. pstragojcowski.pl

Dlaczego sukces małopolskiej rolniczki jest jeszcze ważniejszy?

W tym roku do nagrody zakwalifikowano 35 kandydatur, a zaledwie pięć najbardziej innowacyjnych pomysłów zostało zaprezentowanych w czasie ceremonii! A wśród nich ten wyjątkowy (i bardzo smaczny) z Małopolski!

Przypomnijmy, że Pstrąg Ojcowski jest częścią Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Małopolski. Gości też na Małopolskim Festiwalu Smaku, organizowanym od kilkunastu lat przez województwo małopolskie, a także partnerem projektu Made in Małopolska.
     
Jeśli chciałbyś przeczytać więcej o kobietach, które reaktywowały tradycyjną hodowlę pstrąga potokowego w Małopolsce, szukaj więcej informacji w naszym magazynie Made in Małopolska (str. 52).
---
źródło: www.malopolska.pl | Bruksela: Spektakularny sukces małopolskiej rolniczki
zdjęcie główne: fot. Piotr Gęsicki / pstragojcowski.pl