AktualnościAktualności

29.11.2019

Wycieczki

Ojcowski Park Narodowy - Jak zwiedzać?

Jak zwiedzać Ojcowski Park Narodowy? Jest na to kilka sposobów choć trzeba zdecydowanie podkreślić, że pieszo najlepiej.


Jak zwiedzać Ojcowski Park Narodowy? Zdecydowanie pieszo... choć istnieją pewne dodatkowe możliwości.

Ojcowski Park Narodowy jest najmniejszym parkiem narodowym w Polsce. Tym samym najlepiej zwiedza się go pieszo wędrując wyznaczonymi przez dyrekcję Ojcowskiego Parku Narodowego szlakami turystycznymi. Szlaki te prowadzą do najciekawszych atrakcji turystycznych na terenie parków i przez najbardziej malownicze zakątki Doliny Prądnika.

Zwiedzanie Ojcowskiego Parku Narodowego warto podzielić na dwa osobne tereny zwiedzania - południowy i północny.

Na południe od Ojcowa znajduje się wiele ciekawych atrakcji turystycznych i to właśnie ta część jest najczęściej wybierana na piesze wędrówki. Tutejsze szlaki prowadzą wprost spod Zamku w Ojcowie w dół doliny w stronę m.in. Bramy Krakowskiej, Jaskini Łokietka czy Jaskini Ciemnej. Po drodze miniecie też niezwykłe zachwycające miejsca jak Źródełko Miłości, widoki na zespół skał Góry Koronnej czy choćby Stawy Hodowlane Pstrąga Ojcowskiego. A to tylko wycinek malowniczych miejsc tej części Ojcowskiego Parku Narodowego.

Północna część Ojcowskiego Parku Narodowego słynie z dwóch wyjątkowych miejsc w Polsce. To tutaj stoi Maczuga Herkulesa i na wysokiej skalnej półce jedno z najpiękniejszych zamków na Szlaku Orlich Gniazd - Pieskowa Skała. 

Odległość pomiędzy tymi dwoma skupiskami atrakcji turystycznych Ojców - Pieskowa Skała wynosi ok. 8 km. Dużo nie dużo ale warto się wybrać tutaj nawet pieszo. Można również dojechać tu rowerem czy zorganizować sobie przejażdżkę bryczką z Ojcowa... ostatecznie samochodem ale pamiętajcie, że będziecie musieli zapłacić za parkowanie samochodu na tutejszych parkingach a rowerem np. możecie podjechać pod samą bramę Zamku w Pieskowej Skale za free! Z pewnością aby zwiedzać Ojcowski Park Narodowy nie trzeba jechać samochodem oszczędzając paliwo i opłaty parkingowe a skorzystać z możliwości transportu zbiorowego - Jak dojechać do Ojcowa

Nie można zapomnieć również o atrakcjach jakie czekają na Was w samej Dolinie Prądnika na trasie między Ojcowem a Pieskową Skałą - Zaglądnijcie obowiązkowo do Młyna Wodnego Boroniówka i Grodziska z Pustelnią Błogosławionej Salomei - naprawdę Warto!

Jak zwiedzać Ojcowski Park Narodowy?
My zdecydowanie polecamy pieszo i rowerem :) a już najlepiej z naszym licencjonowanym przewodnikiem turystycznym w trakcie wycieczki szkolnej i nie tylko :)

---

Polecamy też zaglądnąć tu: https://mynaszlaku.pl