AktualnościAktualności

28.12.2018

Ciekawostki

Ojców z dawnych lat - Historia jednego zdjęcia

Czasami trafiamy na takie zdjęcie z Ojcowa, które nawet największych miłośników Ojcowa, Doliny Prądnika i Ojcowskiego Parku Narodowego zaskakuje... To jedno z nich. Jesteśmy ciekawi czy to miejsce rozpoznacie zanim o nim przeczytacie!


Jesli tylko byliście w Ojcowie i Ojcowskim Parku Narodowym to z pewnością obok tego miejsca przechodziliście. A mimo tego z trudem je można dzisiaj rozpoznać patrząc na to wyjątkowe zdjęcie z lat 1927-1937. 

 
Wytrawne oko miejsce rozpozna po kształcie wejścia do jaskini z której to zdjęcie robiono. Dzisiaj również można do niej wejść i takie zdjęcie zrobić. Jednak to co zobaczymy dziś odmienne będzie od tego zo zdjęcie to przedstawia.

Tak. To Jaskinia Krowia. Już wiecie gdzie jesteśmy?

Jednak krajobraz tego co widać na zdjęciu jest wielce odmienny od tego co dzisiaj zobaczyć możemy. Widać tu budynki drewniane wraz z strumieniem płynącym od prawej strony i mostek na drodze. Zaraz! Jeśli to widok z Jaskini Krowiej to przecież po prawej stronie, za tym mostkiem na zdjęciu jest Brama Krakowska (!) a gdzieś w miejscu bydynków powinno być Źródełko Miłości(!).

Wszystko się zgadza. Tak dokładnie dzisiaj jest. Kiedyś było inaczej.

Oba te budynki, dziś nie istnieją a są to dawne zabudowania młynu a strumień ten jest zwyczajną ówczesną młynówką, która płynęła pomiędzy drogą a jaskinią. Znane nam dzisiaj Źródełko Miłości już jest i choć dobrze go nie widać na tym zdjęciu to widać w oddali samotne drzewo (dziś już nie istniejące) pod którym się ono znajduje. Na poniższym zdjęciu z tamtego okresu widać to drzewo i część betonową młynówki prowadzącą wprost na koło młyna (!) widoczną na obu zdjęciach.

Źródło MIłości w Ojcowie - Narodowe Archiwum Cyfrowe

Droga widoczna na zdjęciu powstała w latach 1927-1928 miała połączyć Kraków z Ojcowem i wówczas to zadecydowano o przeniesieniu wybijającego wprost z pod Bramy Krakowskiej źródła zwanego Źródłem Miłości w miejsce dzisiaj nam znane. Dzisiaj droga ta zwana jest "serpentynami" i zamknięta jest dla ruchu.

Sporo się zmieniło od tamtego czasu.
 
Ps. Jeśli macie Państwo ciekawe zdjęcia z Ojcowa i wraz z nimi ochotę opowiedzenia historii z nimi związanych serdecznie zapraszamy do dzielenia się nimi na łamach naszej strony. Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu info@ojcow.pl 
---
źródło zdjęć: Narodowe Archiwum Cyfrowe / Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji