AktualnościAktualności

13.07.2023

Ciekawostki

Na fale upałów najlepsze są jaskinie!

Kiedy słońce pali bezlitośnie i termometry pokazują kolejne rekordy, warto schronić się w naturalnej chłodni - jaskiniach.


Kiedy słońce pali bezlitośnie i termometry pokazują kolejne rekordy, warto schronić się w naturalnej chłodni - jaskiniach. A gdzie można znaleźć ciekawe jaskinie blisko Krakowa? Oczywiście w Ojcowskim Parku Narodowym i jego okolicach!

Wspaniałe, naturalne ukształtowanie terenu i piękno zabytkowego parku tworzą malownicze tło dla wędrówki do wyjątkowych jaskiń. Temperatura wewnątrz tych podziemnych pomieszczeń zawsze utrzymuje się na stałym poziomie, niezależnie od tego, czy na zewnątrz jest skwar czy mróz. Jest to idealne miejsce na odpoczynek w upalne dni.

Jaskinia Łokietka to jedno z najważniejszych miejsc w Ojcowskim Parku Narodowym. Jej historia jest bogata w legendy, które dodają tajemniczości tego miejsca. Temperatura wewnątrz wynosi zwykle około 7°C, więc zapewnia chłodne schronienie przed słońcem.

Następnie mamy Jaskinię Ciemną, znaną ze swoich prehistorycznych znalezisk. Ta jaskinia, pomimo swojej nazwy, jest niesamowicie fascynująca. Jej średnia temperatura wynosi około 6°C, co czyni ją idealnym miejscem na ochłodę w upalne dni.

Kolejna na liście jest Jaskinia Nietoperzowa, która jak sama nazwa wskazuje, jest domem dla wielu gatunków nietoperzy. Jest to miejsce o szczególnej wartości przyrodniczej, a jej stała temperatura wynosi około 8°C.

Na koniec, warto odwiedzić Jaskinię Wierzchowską, jedną z największych jaskiń w Ojcowskim Parku Narodowym. Z jej stalaktytami i stalagmitami, to prawdziwa uczta dla oczu. Temperatura w jej wnętrzu wynosi średnio około 7°C.

Idąc w stronę tych jaskiń, można schronić się w cieniu drzew, co sprawi, że wędrówka będzie przyjemna, nawet w upalny dzień. Pamiętaj jednak, że oprócz chłodzącego efektu, który zapewniają jaskinie, zawsze powinieneś mieć przy sobie butelkę wody. Nawet w chłodzie jaskiń, twoje ciało może się odwadniać, a regularne picie jest kluczem do utrzymania zdrowia na wysokim poziomie.

Ale dlaczego jaskinie są dobre dla zdrowia podczas upałów?
Otóż, chłodne powietrze w jaskiniach pomaga organizmowi schłodzić się i zregenerować, podczas gdy ciemność może pomóc w uspokojeniu i odprężeniu. Ponadto, powietrze w jaskiniach jest zazwyczaj czyste i wolne od zanieczyszczeń, co może przynieść ulgę dla osób z problemami z układem oddechowym.

Ojcowski Park Narodowy to miejsce, które oferuje nie tylko niesamowite krajobrazy, ale także naturalne chłodzenie w formie tych wspaniałych jaskiń. W upalne dni, to idealny sposób na ucieczkę od skwaru i odkrycie piękna skrywanego pod powierzchnią ziemi.