AktualnościAktualności

19.01.2018

Wydarzenia

Muzyczne Majówki w Ojcowie

Jest to wydarzenie, którego korzeni należy szukać w czasach, gdy na przełomie XIX i XX wieku Ojców pełnił rolę uzdrowiska.


W dwie ostatnie niedziele maja (22 i 29.05.2016) odbędzie się festiwal Muzyczne Majówki w Ojcowie.
 
Jest to wydarzenie, którego korzeni należy szukać w czasach, gdy na przełomie XIX i XX wieku Ojców pełnił rolę uzdrowiska. Odwiedzali go głównie mieszkańcy Królestwa Kongresowego, dla których było to najbardziej na południe wysunięte miejsce zaboru rosyjskiego i najbliższa gór malownicza miejscowość, w której można było odpocząć, wyleczyć „ogólną drażliwość” i „wyrzuty skórne” oraz poczuć powiew wolnej Galicji. Wzorem innych miejscowości zdrojowych, w muszli koncertowej stojącej w centrum miejscowości, odbywały się koncerty. 

Chcąc odrodzić w Ojcowie muzyczne tradycje z czasów uzdrowiska, powstał pomysł zorganizowania festiwalu muzycznego. Ponieważ malownicze ojcowskie skałki są, oprócz złotej jesieni, najpiękniejsze w maju, dlatego przyciągają rzesze turystów, spragnionych ciszy i widoku piękna, z dala od miejskiego zgiełku.
 
Jeśli do tego dołożymy dobrą, wykonaną na wysokim poziomie muzykę klasyczną, co nie zawsze oznacza znane utwory i znanych wykonawców, to bogate przeżycia estetyczne mamy gwarantowane.

W pierwszym koncercie 22.05. wystąpią połączone siły dwóch młodych, krakowskich chórów pod dyrekcją Małgorzaty Mazur: akademicki chór ASP - Cantus Firmus i chór VIII LO - Canticum Canticorum. Chór wykona Completorium Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego - jednego z najznamienitszych twórców polskiej muzyki barokowej. W pierwszej części koncertu usłyszymy solowe wykonania kilku znanych i mniej znanych twórców, a wykonawcami będą absolwenci krakowskiej Akademii Muzycznej: Magdalena Drozd (sopran), Daria Proszek (mezzosopran), Krzysztof Michalski (tenor) i Jan Spytek (bas). Akompaniament zapewni Barbara Hawling.

Drugi koncert 29.05. będzie poświęcony muzyce Mistrzów XVII w. Zagrają Teresa Piech na skrzypcach i Anna Wiktoria Swoboda na teorbie. Obie panie, absolwentki krakowskiej Akademii Muzycznej, przez wiele lat, pod okiem najznakomitszych mistrzów, doskonaliły sztukę gry na instrumentach z epoki baroku. Regularnie koncertują w kraju i zagranicą oraz przekazują swoją wiedzę i umiejętności młodym adeptom sztuki muzycznej. 

Więcej o wykonawcach koncertów można przeczytać na www.muzycznemajowki.pl

Bezpłatne dla publiczności koncerty, zaplanowane na godz. 16:30, odbywać się będą w kameralnej sali Hotelu pod Łokietkiem, w centrum Ojcowa (budynek Centrum Edukacyjno – Muzealnego). Koncerty skierowane są przede wszystkim do turystów, którzy w majowe weekendy bardzo licznie odwiedzają Ojców, ale również do tych, którzy uprawiają "turystykę koncertową" i przyjadą specjalnie z myślą o dobrym koncercie. 

Zapraszamy wszystkich, którym nieobca jest dobra muzyka i piękne widoki na Muzyczne Majówki w Ojcowie.
 
Żeby sprawdzić, jak dojechać można spojrzeć na mapę.