AktualnościAktualności

19.11.2019

Atrakcje

Maczuga Herkulesa w Ojcowskim Parku Narodowym

Maczuga Herkulesa w Ojcowskim Parku Narodowym to z pewnością najciekawsza i niepowtarzalna formacja skalna jaką znajdziecie w Polsce. To trzeba zobaczyć!


Maczuga Herkulesa jest niesamowita!

Już sam fakt, że Maczuga Herkulesa powstała tylko i wyłącznie przez naturę podkreśla nadzwyczajność tej formacji skalnej. Dochodzi do tego jeszcze samo miejsce w którym Maczuga Herkulesa jest położona... i mamy sukces na atrakcję turystyczną, którą uwielbiają wycieczki szkolne.

Maczuga Herkulesa panorama

Maczuga Herkulesa znajduje się w północnej części Ojcowskiego Parku Narodowego - w górze Doliny Prądnika, praktycznie pod samym Zamkiem w Pieskowej Skale. Można do niej dość spokojnie spacerem przed czy po zwiedzaniu zamku. Maczuga Herkulesa jest nieodpłatnie dostępna dla każdego odwiedzającego tą część Ojcowskiego Parku Narodowego. 

Nie trudno ją zauważyć jadąc drogą czy to od strony Olkusz/Sułoszowa czy Skała/Ojców - jest tak charakterystyczna, że trzeba uważać na krętej drodze by z niej nie zjechać.

Maczuga Herkulesa

Stoi na skalnym postumencie zwanym "fortepianem" około 8-12 metrów wysokości i sięga na wysokość blisko 40 metrów nad samą dolinę. Sama maczuga Herkulesa ma około 25 metrów i nie moglaby sie nazywac maczuga gdyby takiego kształtu nie miała. 


Faktycznie kształtem przypomina maczugę i aby było ciekawiej stoi na cieńszym jej końcu na wspomnianym "fortepianie".  Sprawniejsze oko dostrzeże na jej szczycie krzyż. Upamiętnia on pierwsze zdobycie tejże skały przez Leona Witka z Katowic, który podjął się tego wyzwania w 1933 roku... jeszcze przed utworzeniem Ojcowskiego Parku Narodowego. Dzisiaj już tego tak swobodnie robić nie można.

Maczuga Herkulesa widok z Zamku w Pieskowej Skale

Sama formacja skalna powstała w wyniku krasowej działalności wód i dwutlenku węgla. Podobnie jak inne formacje skalne, bramy, jaskinie, iglice... z tymże, że ta jest zdecydowanie najciekawszą ze wszystkich w Dolinie Prądnika i Ojcowskim Parku Narodowym.

Maczugę Herkulesa dziś nazywamy z wiadomych powodów. Kształtem swym przypomina maczugę a jedynym, który mógłby ją unieść byłby mityczny Herkules. Jednak niegdyś nazywano tą skałę trochę inaczej... Maczuga Kraka, Sokola Skała, Czarcia Skała czy Skała Twardowskiego.

Maczuga Herkulesa Jesienią

Nierozerwalnie związana z tą skałą jest legenda o czarnoksiężniku Twardowskim, który to podpisał umowę z diabłem w której to odda mu swoją duszę w zamian za spełnienie trzech życzeń. Jednym z nich było właśnie postawienie w Dolinie Prądnika wielkiej skały cieńszym końcem do dołu.

Pieskowa Skała. Zamek i Maczuga Herkulesa 1940 Narodowe Archiwum Cyfrowe

Jeśli wybieracie się do Ojcowa i Ojcowskiego Parku Narodowego odwiedźcie również Maczugę Herkulesa w Pieskowej Skale. Nie zapomnijcie wysłać nam zdjęcie z Maczugą Herkulesa w tle na info@ojcow.pl i jeśli używacie Facebook wskoczcie na fanpage.

Miłego zwiedzania
Ojców.pl