AktualnościAktualności

01.08.2023

Ciekawostki

Kaplica Na Wodzie w Ojcowie - Pamiątka Historii i Tradycji

Kaplica "Na Wodzie" w Ojcowie, poświęcona św. Józefowi Rzemieślnikowi, to wyjątkowy obiekt sakralny, który kryje w sobie wiele historii i tradycji.


Kaplica "Na Wodzie" w Ojcowie - Pamiątka Historii i Tradycji

Kaplica "Na Wodzie" w Ojcowie, poświęcona św. Józefowi Rzemieślnikowi, to wyjątkowy obiekt sakralny, który kryje w sobie wiele historii i tradycji. Znajdująca się w miejscu dawnych łazienek zdrojowych, kaplica została przekształcona w obiekt sakralny w 1901 roku. Jej nietypowa lokalizacja, tuż nad potokiem, oparta na betonowych podporach, jest wynikiem zarządzenia cara Mikołaja II, który zabronił budowy obiektów sakralnych na ziemi ojcowskiej. W odpowiedzi na to, kaplica została zbudowana "na wodzie".

Kaplica w Ojcowie.Kaplica w Ojcowie. [1905-1939] Pocztówki źródło: Biblioteka Narodowa
 
Za inicjatywę budowy kaplicy odpowiedzialny był dr Stanisław Niedzielski, ówczesny dyrektor zakładu hydropatycznego. Architektura kaplicy jest przykładem drewnianego budownictwa stylowego, łączącego w sobie elementy miejscowe z zapożyczonymi motywami zdobniczymi, tworząc unikalny styl szwajcarsko-ojcowski. Kaplica, o drewnianej konstrukcji, ma symetryczny, prostokątny rzut z kwadratem w środku, przypominając kształtem krzyż. Jej ściany zewnętrzne, zbudowane w stylu ojcowskim, prezentują różnorodność technik - od desek układanych w kratkę, przez deski nakładane dachówkowato, po deski układane pionowo. Na uwagę zasługuje również ażurowa wieżyczka, która została gruntownie odnowiona w 1996 roku.
 
Ojców, Zakład Hidropatyczny i stacja klimatyczna. [1895] Żródło: Biblioteka NarodowaOjców, Zakład Hidropatyczny i stacja klimatyczna. [1895] Żródło: Biblioteka Narodowa
 
Wnętrze kaplicy skrywa trzy ołtarze, które przypominają kształtem szczyty chłopskich chat. Główny ołtarz zdobi słońce oraz pięć figur świętych, dłuta miejscowego artysty z Białego Kościoła. Po bokach ołtarza widnieją dwa orły - symbol Polski - unoszące się nad trzema wężami, symbolizującymi trzech zaborców. Centralne miejsce w ołtarzu zajmuje obraz Matki Boskiej Wspomożenia, namalowany w 1901 roku przez jedną z kuracjuszek uzdrowiska.
 
Ojców, Zakład Hidropatyczny i stacja klimatyczna. [1895] Żródło: Biblioteka Narodowa
Ojców, Zakład Hidropatyczny i stacja klimatyczna. [1895] Żródło: Biblioteka Narodowa
 
Dodatkowe elementy, takie jak tabernakulum, drewniany świecznik czy krata zewnętrzna, dodane zostały w latach 1972-73. Ołtarz soborowy z przedstawieniem stylizowanych kwiatów ojcowskich jest dziełem z 1983 roku.
 
Ojców, Zakład Hidropatyczny i stacja klimatyczna. [1895] Żródło: Biblioteka NarodowaOjców, Zakład Hidropatyczny i stacja klimatyczna. [1895] Żródło: Biblioteka Narodowa

Kaplica "Na Wodzie" w Ojcowie to nie tylko miejsce kultu, ale także ważny symbol lokalnej historii i tradycji, który przetrwał mimo przeciwności losu i politycznych decyzji.
 
Album widoków Ojcowa. 1910 | Źródło: Biblioteka NarodowaAlbum widoków Ojcowa. 1910 | Źródło: Biblioteka Narodowa

Ojców. [post 1901] Źródło: Biblioteka NarodowaOjców. [post 1901] Źródło: Biblioteka Narodowa