AktualnościAktualności

12.09.2023

Wydarzenia

3 Akcja Sprzątania Szlaków Ojcowskiego Parku Narodowego

Dokładnie 16 września 2023 roku odbędzie się trzecia edycja akcji "OPN kochamy, więc go sprzątamy"


"OPN Kochamy, Więc Go Sprzątamy" – Zachęta do Uczestnictwa w III Edycji Akcji Sprzątania Szlaków Ojcowskiego Parku Narodowego

Dokładnie 16 września 2023 roku odbędzie się trzecia edycja akcji "OPN kochamy, więc go sprzątamy" – projektu skierowanego do szerokiej społeczności i mającego na celu dbałość o stan Ojcowskiego Parku Narodowego. To znakomita okazja do zaangażowania się w ochronę środowiska i zapewnienia czystszych terenów dla nas i przyszłych pokoleń.Kontekst Akcji

Ojcowski Park Narodowy (OPN) to najmniejszy park narodowy w Polsce, ale co roku odwiedza go aż około 480 000 osób. Niestety, popularność tej malowniczej enklawy naturalnej ma swoją cenę. Po szczycie sezonu turystycznego, szlaki i obszary przyrodnicze są zanieczyszczone licznymi odpadami, pozostawionymi przez nieodpowiedzialnych turystów. 

Cele Akcji

Akcja ma kilka głównych celów:

1. Kształtowanie świadomych postaw proekologicznych wśród mieszkańców i turystów.
2. Wzbudzenie poczucia współodpowiedzialności za utrzymanie czystości w przestrzeni wspólnej.
3. Bezpośrednie uporządkowanie szlaków po szczycie sezonu turystycznego.

Jak Wziąć Udział?

Akcja sprzątania odbędzie się w godzinach od 9:00 do 14:00. Aby wziąć udział, niezbędna jest wcześniejsza rejestracja zgodnie z regulaminem. Na uczestników czekają pakiety startowe, zawierające między innymi wodę, czapki z nadrukiem, worki na śmieci i rękawiczki.

Agenda Dnia

- 9:00–10:00: Wydawanie pakietów startowych w wyznaczonych punktach.
- 9:30–14:00: Sprzątanie szlaków i złożenie worków w wyznaczonych miejscach.
- 13:00–13:30: Oficjalne zakończenie i spotkanie z przedstawicielami organizatorów.
- 12:30–14:00: Poczęstunek dla uczestników.
- 11:00–14:00: Możliwość indywidualnego zwiedzania ekspozycji przyrodniczej.

Patronat i Partnerzy

Za organizację i patronat nad wydarzeniem odpowiadają m.in. Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa, Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski oraz liczni partnerzy lokalni.

Dołącz do nas w trosce o jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce. To nie tylko sposób na aktywny wypoczynek, ale także możliwość realnego wpłynięcia na stan środowiska naturalnego. Zachęcamy do uczestnictwa i dzielenia się informacją o akcji. Razem możemy zrobić więcej!


Zapraszamy serdecznie!

---

Źródła i dodatkowe informacje są dostępne w załączonych materiałach.