AktualnościAktualności

30.05.2020

Wiadomości

Przewodnicy znów mogą oprowadzać turystów!

Od 29 maja przewodnicy znów mogą oprowadzać turystów a biura podróży organizować imprezy turystyczne!


W środę, w samym środku nocy pojawiło się nowe rozporządzenie Rady Ministrów dotyczące ograniczeń, nakazów i zakazów. Wśród nich bardzo ważny dla przewodników zapis (§ 15 ust. 9) dotyczący organizowania się grupy turystów, który został znacząco zmieniony.
 
Brzmi on następująco:
 
"Do odwołania zakazuje się organizowania innych niż określone w ust. 1 imprez, spotkań i zebrań niezależnie od ich rodzaju, z wyłączeniem spotkań do 150 osób."

Co to oznacza ??
  • Dla przewodników, że można się gromadzić a tym samym można ruszać z grupą na zwiedzanie.
  • Dla biur podróży, że można organizowac imprezy turystyczne! 

Nie zmienia się natomiast obostrzenia związane m.in z koniecznością zakrywania ust i nosa maseczką przez grupę (§ 18 ust. 1 pkt).

To nie koniec dobrych wiadomości.

W tym samym rozporządzeniu zniesiono też wymóg zachowywania 50 proc. pustych miejsc w autokarze (paragraf 17, ustęp 1 punkt 2). Co oznacza, że można jechać pełnym autokarem na wycieczkę!
 
Czy teraz zorganizowana turystyka wycieczkowa wróci do Ojcowa i Ojcowskiego Parku Narodowego?

Przewodnicy i organizatorzy imprez ale również i lokalna gastronomia bardzo na to liczą choć zdają sobie sprawę, że nie nastąpi to szybko. Wycieczki szkolne i zorganizowane to ważna gałąź tutejszej turystyki szczególnie, że odbywają się one w tygodniu. Jednak wiadomym jest, że wycieczek szkolnych do jesieni raczej nie będzie. Inne zorganizowane wycieczki możliwe, że się pojawią - w końcu wytyczne związane z koloniami i obozami letnimi również się pojawiły a to daje nadzieję, że któraś z grup kolonijnych odwiedzi Dolinę Prądnika.