AktualnościAktualności

17.05.2018

Atrakcje

Jonaszówka - Punkty Widokowe Ojcowskiego Parku Narodowego

Byliście kiedyś na Jonaszówce? Nie byliście! Musicie się tam wdrapać! Od ponad 100 lat wspinano się na nią by zobaczyć wspaniały widok na cały Ojców i Dolinę Prądnika.


Zapewne obok niej przechodziliście... nie wiedząc co to za miejsce. Może nawet na nią się wspinaliście! Czy warto? Zobaczci sami... Warto! Bo to wspaniały punkt widokowy z panoramą na Ojców i Dolinę Prądnika.
Panorama ze skały Jonaszówka na Ojców i Dolinę Prądnika

Jonaszówki nie da się ominąć. Wszystkie szlaki idące z Ojcowa w dół Doliny Prądnika przechodzą u jej stóp. Jesli idziecie do Groty Łokietka czarnym szlakiem musicie obok niej przejśc. Jesli idziecie w stronę Bramy Krakowskiej, niebieskim szlakiem, obok niej przechodzicie. Jesli jeszcze nie weszliście na nią musicie to zrobić nastepnym razem. Czeka na Was tutaj przepiekny widok na cały Ojców.
Jonaszówka w Ojcowie
Jonaszówka fot. Marcin Pawlik

Nie będziecie tutaj pierwszymi wspinajacymi się tutaj śmiałkami. Robiono to z pewnością i 100 lat temu. Dowodem są zdjęcia, które już wówcas robiono tak jak robi sie dzisiaj z tym, że wówczas aparat był trochę większy a pojęcie "obuwia sportowego" było chyba mało znane. Kto się wspinał ten wie, że choć Jonaszówka wznosi się jedynie 20 metrów nad dno doliny to to są momenty w których trzeba dosłownie po gołej skale się powspinać. Dobrze, że dzisiaj jest poręcz :)
 
Ojców od strony południowej. 1910 rok. fot. Biblioteka Narodowa
Ojców od strony południowej. 1910 rok. fot. Biblioteka Narodowa
 
Ojców - Widok na Zamek 1905-1936 rok fot. Biblioteka Narodowa
Ojców - Widok na Zamek 1905-1936 rok fot. Biblioteka Narodowa
 
Ojców. Widok ogólny. 1905-1936 rok. fot. Biblioteka Narodowa
Ojców. Widok ogólny. 1927-1936 rok. fot. Biblioteka Narodowa
 
Jonaszówka, nazywana jest również Grubym Jankiem. Położona jest u podnuża Góry Chełmowej gdzie znajduje się Grota Łokietka, u wylotu Doliny Sąspowskiej stanowiąc jej prawą cześć bramy skalnej. Druga część tej bramy skalnej znajduje się po drugiej stronie doliny i jest mało widoczna bo przykryta koronami drzew a nazywa się "Plażówka". Po nazwie można się tylko domyślać, że kiedyś tych drzew tam nie było :)


Jonaszówka to też miejsce gdzie na jej stromych zboczach występuje wyjątkowa i bardzo rzadka roślina - Ostnica Jana (Stipa joannis Čelak.) będąca przedstawicielem rzadkiej w Polsce roślinności stepowej. Uwielbia ona słoneczne i suche zbocza Jonaszówki i ma się tutaj dobrze cały rok. Według Polskiej Czerwonej Księgi Roślin (2001, 2014) przypisano jej kategorię [VU] czyli "narażona na wymarcie"dlatego ten punkt widokowy jest pod stałą czynną ochroną.
 
Ostnica Jana

Byliście na Jonaszówce? Wyślijcie do nas swoje zdjęcie! info@ojcow.pl 

Położenie: