AktualnościAktualności

23.01.2020

Ciekawostki

Dowódcy Powstania Styczniowego powiązani z Ojcowem i Doliną Prądnika

Powstanie Styczniowe w Ojcowie mocno się zakorzeniło w historii Doliny Prądnika. To w Ojcowie zawiązywał się zaraz po wybuchu powstania jeden z pierwszych oddziałów. Przybliżamy Wam postacie dowódców Powstania Styczniowego związanych z naszą okolicą.


Powstanie Styczniowe wybuchło nocą 22 stycznia 1863 roku. Już w kilka dni później do Ojcowa przybył kilkusetosobowy oddział powstańczy pod dowództwem Apolinarego Kurowskiego. W ciągu kilku kolejnych tygodni ochotnicy przybywali licznie do Ojcowa i w połowie lutego oddział liczył już 2000 powstańców.

Kwetara głowna znajdowała się w Hotelu pod Łokietkiem. Był tutaj sztab, koszary i szpital. Większość powstańców była jednak rozlokowana po okolicznych wiejskich chałupach aż po Pieskową Skałę z zamkiem włącznie. Uzbrojenie było mizerne. Kosy, broń myśliwska... 400 powstańców nie miało broni wcale. Tak rozpoczełą się historia Powstania Styczniowego w Ojcowie i Dolinie Prądnika.
 

Apolinary Kurowski

herbu Nałęcz III (ur. 1818, zm. 11 maja 1878 w Baden) – pułkownik powstania styczniowego.
 
Apolinary Kurowski - pułkownik powstania styczniowego.

 

Marian Melchior Antoni Langiewicz

(ur. 5 sierpnia 1827 w Krotoszynie, zm. 10 maja 1887 w Konstantynopolu)[1] – generał i dyktator powstania styczniowego (marzec 1863).
Marian Melchior Antoni Langiewicz – generał i dyktator powstania styczniowego (marzec 1863).
 

Anna Henryka Pustowójtówna

rzadziej Pustowojtowa także Henryka Pustowojtówna, Henryka Lewenhard, Henryka Loewenhardt (ros. ́Анна Троф́имовна Пустовойт́ова także Анна Теофиловна Пустовойтова, franc. Henriette Pustawoitoff, Henriette Lewenhard ur. 26 lipca 1838 w Wierzchowiskach koło Lublina, zm. 2 maja 1881 w Paryżu) – powstaniec styczniowy (używała pseudonimu Michał Smok).
Anna Henryka Pustowójtówna – powstaniec styczniowy (używała pseudonimu Michał Smok).
 

Edward Jan Habich

(ur. 31 stycznia 1835 w Warszawie, zm. 31 października 1909 w Limie) – polski inżynier i matematyk; uczestnik powstania styczniowego.
Edward Jan Habich – polski inżynier i matematyk; uczestnik powstania styczniowego.
 

Antoni Jeziorański, ps. „Antoni Jovanovic”

(ur. 13 czerwca 1821 w Warszawie, zm. 16 lutego 1882 we Lwowie) – generał polski powstania styczniowego
Antoni Jeziorański, ps. „Antoni Jovanovic” – generał polski powstania styczniowego
 

Aleksander Krukowiecki, ps. „Żubr”

(ur. 1825, zm. 20 lipca 1896 w Aksmanicach) – hrabia, poseł na Sejm Galicyjski, pułkownik, organizator i dowódca oddziału w powstaniu styczniowym.
Aleksander Krukowiecki, ps. „Żubr” – hrabia, poseł na Sejm Galicyjski, pułkownik, organizator i dowódca oddziału w powstaniu styczniowym.

 
François de Rochebrune

pol. Franciszek Maksymilian de Rochebrune (ur. 1 stycznia 1830 w Vienne, zm. 19 listopada 1870 pod Montretout – francuski wojskowy, polski generał, organizator oddziału żuawów śmierci utworzonych w Ojcowie podczas powstania styczniowego.
 
François de Rochebrune - Żuawy Śmierci w Ojcowie