AktualnościAktualności

19.01.2018

Wydarzenia

Boroniówka w Grodzisku ponownie otwarta

Zapraszamy do zwiedzania zabytkowego młynu i tartaku, który przez lata popadał w ruinę i był nieczynny, od maja 2015 znów działa napędzany wodą Prądnika i zaprasza do zwiedzania.


Boroniówka - Stara Osada Młynarska - zabytkowy młyn i tartak wodny w Ojcowskim Parku Narodowym
 
Boroniówka w Grodzisku – położona jest u podnóża skał Cichych nad potokiem Prądnik. Domniemane istnienie młyna w tym miejscu przypada na wiek XV. Istniejący dziś zespół z budynkami mieszkalnymi i gospodarczymi pochodzi z 1850 roku. Jest to najstarszy i najcenniejszy zespół młynarski w Dolinie Prądnika, a zarazem interesujący przykład drewnianej architektury przemysłowej – jeden z niewielu zachowanych tego typu obiektów na całej Jurze.
 
Zabytkowy młyn i tartak przez lata popadał w ruinę i był nieczynny, od maja 2015 znów działa napędzany wodą Prądnika i zaprasza do zwiedzania.
 
Obiekt udostępniony jest dla turystów w sobotę i niedzielę od godziny 10.00 do 17.00 w pozostałe dni tygodnia po wcześniejszym umówieniu się.

Wstęp jest płatny, bilet normalny 10 zł, bilet ulgowy 7 zł, dzieci do lat 6 bezpłatnie, grupy powyżej 15 osób – cena indywidualna. 
 
Boroniówka to nie tylko działający młyn, który jak dawniej mieli ziarno na kamieniach i sieje pytlową mąkę , to również wprawiony po latach w ruch tartak wodny na jedną piłę.
 
www.boroniowka.pl osada@boroniowka.pl tel. 12 3801109 , 12 6263232