AktualnościAktualności

15.10.2021

Wydarzenia

Akcja sprzątania szlaków Ojcowskiego Parku Narodowego - 16 października 2021 r.

"OPN kochamy, więc go sprzątamy" to I edycja akcji sprzątania szlaków Ojcowskiego Parku Narodowego. Akcja odbędzie się w sobotę 16 października 2021 r. w godz.: 8.30-16.00.


Ojcowski Park Narodowy zaprasza na wspólne sprzątanie szlaków! Wydarzenie odbędzie się w sobotę 16 października 2021 r. w godz.: 8.30-16.00.
 

"OPN kochamy, więc go sprzątamy"
to I edycja akcji sprzątania szlaków Ojcowskiego Parku Narodowego.

Celem nadrzędnym przedsięwzięcia jest kształtowanie świadomych postaw proekologicznych społeczności lokalnej oraz turystów, a także wzbudzenie poczucia współodpowiedzialności za utrzymanie przestrzeni wspólnej, w tym obszarów chronionych. OPN, najmniejszy park narodowy w Polsce, jest corocznie odwiedzany przez kilkaset tysięcy osób. W tym roku obserwowaliśmy szczególnie duży napływ turystów w miesiącach wakacyjnych, po okresie nasilenia pandemii i związanej z tym izolacji społecznej. Przyjazd do Parku wpływa na poprawę zdrowia psychicznego i fizycznego turystów. Wiąże się jednak z dużą ilością pozostawianych w Parku odpadów.
 
Akcja sprzątania ma bezpośrednio na celu uporządkowanie obszaru Parku z odpadów pozostałych po szczycie sezonu turystycznego.

Akcja sprzątania szlaków Ojcowskiego Parku Narodowego

W akcji mogą wziąć udział wszystkie zainteresowane osoby, po wcześniejszej rejestracji. Dla uczestników przygotowano pakiety startowe akcji oraz kupony zapewniające bezpłatne wejście na ekspozycję przyrodniczą.

Uczestnicy akcji zgłaszają chęć udziału wysyłając wiadomość e-mail na adres: opnar@pro.onet.pl; wiadomość musi zawierać: nagłówek: „Akcja sprzątania OPN – zgłoszenie”, imię i nazwisko osoby zgłaszającej, liczbę zgłaszanych osób oraz wskazanie punktu startowego (wykaz punktów znajduje się w załączniku nr 1 do regulaminu) w rejonie wybranego obszaru sprzątania, z którego odbiorą pakiet startowy oraz kupon uprawniający do jednokrotnego, bezpłatnego zwiedzenia ekspozycji przyrodniczej w terminie 16.10-24.10.2021 r., w dniach i godzinach otwarcia ww. obiektu. Przed zwiedzaniem kupon należy pozostawić u kasjera.

Mapy z punktami startowymi znajdują się w regulaminie.

Osoby, które stawią się na punktach startowych bez wcześniejszej rejestracji zostaną zarejestrowane w danym punkcie oraz otrzymają pakiety startowe (do wyczerpania zapasowych pakietów) i kupon upoważniający do bezpłatnego wstępu na ekspozycję przyrodniczą.

Szczegóły znajdują się w Regulaminie Akcji.

PATRONAT HONOROWY:
  • Minister Klimatu i Środowiska Michał Kurtyka
  • Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski
  • Starosta Krakowski Wojciech Pałka

PATRONAT MEDIALNY:
  • Radio Kraków

PARTNERZY AKCJI:
  • Miasto i Gmina Skała - OSP Skała
  • Gmina Jerzmanowice-Przeginia - OSP Sąspów
  • Gmina Wielka Wieś - OSP Czajowice i OSP Biały Kościół
  • Stowarzyszenie Ekoturystyki "Ostaniec"
  • PTTK Ojców

Zapraszamy do udziału!
Osoba do kontaktu w sprawie akcji: Alicja Fischer, tel. 123892005 wew. 310, e-mail: opnar@pro.onet.pl