INFORMATOR

WIADOMOŚCI

     

TURYSTYKA

 » noclegi

 » gastronomia

 » wypożyczalnie rowerów

 » parkingi

 » muzea

 » jaskinie

 » zamki

 » usługi przewodnickie

    

JAK DOJECHAĆ

 » rowerem

 » rozkład PKS

 » rozkład busów

  

INNE

 » mapa Ojcowa

 » mapa Ojcowskiego PN

 » ważne telefony

 » poczta

 » sklepy

     

     
 .: NOWA ŚCIEŻKA W OJCOWSKIM PARKU NARODOWYM

 

  

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

    

    

Uroczyste otwarcie Drewnianej Drogi miało miejsce 25 października 2005 roku. Szlak został otwarty półtora miesiąca przed planowanym terminem, co stało się możliwe dzięki ogromnemu zaangażowaniu w prace ze strony członków Stowarzyszenia Przyjaciół Skały. 

 

Na otwarcie szlaku licznie przybyła młodzież i starsi mieszkańcy gminy Skała. Podziwiano uporządkowany szlak, zamontowane elementy małej architektury. Na ogrodzonym żerdziami cmentarzu cholerycznym – którego mogiły zostały odnowione (m.in. ustawiono krzyże, ofiarowane przez jednego z mieszkańców Skały), odmówiono wspólnie modlitwę, zapalono znicze (w uroczystości otwarcia brał udział także miejscowy proboszcz ks. Jan Robak). 

 

Wszyscy zebrani (ponad 100 osób) przeszli odnowioną aleją, wspominając jak przed laty drogą tą chodzono na msze do „Kaplicy na Wodzie” w Ojcowie. 

 

Należy także zaznaczyć, że w uroczystościach otwarcia szlaku udział wzięli przedstawiciele zarządu województwa małopolskiego, Urzędu Marszałkowskiego oraz Starostwa Powiatowego, jak również lokalne władze samorządowe. 

Autor: UMiG/GCI Skała


Spacer Drewnianą Drogą

Wraz z pierwszym śniegiem zawitaliśmy w Ojcowie na nową ścieżkę Turystyczno-Dydaktyczną "Drewniana Droga".

 

Wielokrotnie już chodziłem "Drewnianą Drogą" w poprzednich latach ze Skały do Ojcowa gdyż była to najkrótsza trasa aby dostać się do samego centrum Ojcowskiego PN. To co mnie urzekało za każdym razem idąc w dół wąwozu to możliwość obserwacji jak z wierzchowiny krajobraz zmienia się w skalisty wąwóz uchodzący wprost do Doliny Prądnika. Takich wąwozów jest na terenie Parku bardzo dużo ale ten będącym jednym z dostępniejszych robił na mnie zawsze duże wrażenie.

 

Dlatego też miło było znowu się przejść starym szlakiem "Drewnianą Drogą" już zabezpieczoną dla turystów.

 

Ścieżka oprócz ciekawostek takich jak Cmentarz Choleryczny (Cholerny) oferuje nam również niesłychaną ciszę i spokój.

 

Na ścieżce przygotowano odpowiednie oznakowanie, tablice informacyjne, ławki w górnej części szlaku co sprawia że jest to dobrze przygotowana dla turysty-spacerowicza trasa. 

Autor: Marcin Pawlik


Z PRZEWODNIKA:

 

Naprzeciwko przystanku autobusowego, za mostem na Prądniku widoczny jest wylot wąwozu, którym biegnie ścieżka do Skały i przysiółka Bukówki. Na lewo od wylotu wąwozu wznosi się duży masyw skał Nad Trzaską, pokryty interesującą roślinnością naskalną oraz pojedynczymi okazami reliktowej sosny.

 
Dnem wspomnianego wąwozu biegła droga jezdna do Skały wyłożona podczas I wojny światowej drewnianymi balami, co ułatwiało przewóz broni (dział); stąd pochodzi nazwa dzisiejszej ścieżki i wąwozu - Drewniana Droga. W odległości ok. 1,5 km od mostu na Prądniku i 200 na prawo od ścieżki (przechodzącej na wierzchowinie w polną drogę) już na granicy Ojcowskiego Parku Narodowego znajduje się cmentarz choleryczny (tzw. "Cholerny Cmentarz"), na którym grzebano zmarłych na cholerę pod koniec XIX w. i w czasie I wojny światowej (ok. 50 mogił). 


Z TABLICY PRZY CMENTARZU CHOLERYCZNYM

 

Cmentarz Choleryczny

"Epidemia cholery, w XIX wieku, dotarła do Europy z Kalkuty (Indie). W Polsce, epidemia cholery, pojawiła się wiele razy w XIX wieku. W 1894 roku epidemia cholery wybuchła w powiecie olkuskim. Dotarła również do Skały i trwała 51 dni. Ludzi, którzy zmarli w jej wyniku (ok. osób 50), grzebano na cmentarzu cholerycznym oddalonym od centrum miasta ok. 2 km. Cmentarz składa się z dwóch oddzielnych części. Na jednej z nich grzebano katolików, a drugiej, mniejszej - Żydów."

 

Okopy

"Zbliżająca się ofensywa radziecka oraz strach okupanta przed wybuchem powstania w Polsce były przyczyną ewakuacji Niemców i rozpoczęcia prac fortyfikacyjnych. Na terenie okupowanej Skały Niemcy również prowadzili prace fortyfikacyjne, w ramach których mieszkańcy zmuszani byli do kopania okopów. Prace nadzorowali ukraińscy esesmani i niemiecka policja. Ślady okopów, wówczas długich, wąskich i głębokich (ok. 2m) rowów ziemnych, znajdujące się na skraju lasu Osicze, w sąsiedztwie cmentarza cholerycznego, pochodzą z 1944 roku."


CIEKAWOSTKA

 - Skały "Nad Trzaską" - stojące nad doliną Prądnika u wylotu Drewnianej Drogi w Ojcowie (na przeciwko wjazdu na parking) nazwę swą zawdzięczają odgłosowi trzaskających bali drewna pod kołami przewożonych dział podczas I wojny Światowej.


  

    

Artykuł z dnia: 20.11.2005; źródło: Ojcow.pl Autor: Marcin Pawlik

nie czekaj ... wypowiedz się na naszym Forum »»

PRZEWODNIK

   

   

WIADOMOŚCI  

    

   

 » Neandertalczycy wrócili!

Na turystów odwiedzających Jaskinię Ciemną czeka nowa ekspozycja i jej szczególna atrakcja przedstawiająca jej dawnych mieszkańców "Rodzinę Neandertalczyków". »»  

dat. 21.06.2004r.

OKOLICE OJCOWA

       

 » Dolinki Podkrakowskie

 » Jerzmanowice

 » Skała

 » Sułoszowa

 » Wielka Wieś

     

   POGODA W OJCOWIE 

  

 » Onet.pl

 » IMGW

 » WP.pl

 » Interia.pl

 » Gazeta.pl

    

FOTO GALERIA

      

       

OJCOW.PL

   

 » Cennik 

 » Kontakt

 » Linki

  

Copyright © by EcoTravel 2004-2006 | zastrzeżenia prawne